Podstawą realizowanej w poradni działalności orzeczeniowej jest Rozporządzenie MEN z 7 września 2017r. (Dz. U. z 2023r. poz. 2061), zgodnie z którym w poradni działają zespoły orzekające, które w trybie decyzji administracyjnych wydają orzeczenia: o potrzebie kształcenia specjalnego, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, indywidualnego nauczania oraz opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.
Wydawanie orzeczeń dla potrzeb edukacji oraz opinii o WWRD jest wyłączną kompetencją publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej realizowanej w rejonie jej działania, co w przypadku Poradni w Legionowie dotyczy placówek oświatowych mających siedzibę na terenie Powiatu Legionowskiego.
OGÓLNE ZASADY REGULUJĄCE PRACĘ ZESPOŁÓW ORZEKAJĄCYCH DZIAŁAJĄCYCH W NASZEJ PORADNI
- Rodzaje dokumentów wydawane przez zespół orzekający
Poradnia wydaje:
- orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dzieciom w wieku przedszkolnym oraz uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych niepełnosprawnym:
- niesłyszącym i słabosłyszącym
- niewidzącym i słabowidzącym
- z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją
- z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz umiarkowanym lub znacznym
- z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera
- z niepełnosprawnością sprzężoną
- zagrożonych niedostosowaniem społecznym (dla uczniów od momentu rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej);
- niedostosowanych społecznie (dla uczniów od momentu rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej)
- orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim w wieku od 3 do 25 lat;
- orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły;
- orzeczenia o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego;
- opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka (WWRD) dzieciom od momentu rozpoznania niepełnosprawności do rozpoczęcia nauki w szkole.
- Rejon działania poradni
Wymienione wyżej dokumenty wydawane są dla dzieci i uczniów uczęszczających do przedszkoli, szkół i ośrodków, mających siedzibę na terenie działania poradni (z terenu Powiatu Legionowskiego).
Poradnia wydaje wskazane dokumenty dla dzieci, które nie rozpoczęły spełniania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego i nie korzystają z wychowania przedszkolnego zamieszkujących na terenie Powiatu Legionowskiego.
- Zespoły orzekające
Aktualnie w poradni działają cztery zespoły orzekające, w których uczestniczy lekarz. Posiedzenia zespołów odbywają się raz w tygodniu, w każdą środę w godz. 11.00 – 13.00..
- dwa zespóły ds. wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i kształcenia specjalnego dzieci w wieku przedszkolnym (przewodniczące: mgr Alicja Błaszczuk i mgr Agata Gruczek)
- dwa zespoły orzekające ds. kształcenia specjalnego uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (przewodniczące: mgr Anna Suchecka i mgr Agata Brzezińska)
- zespół orzekający ds. indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego oraz indywidualnego nauczania (przewodnicząca: mgr Agata Gruczek).
- Kolejność i czas rozpatrywania wniosków
Wnioski o wydanie opinii WWRD oraz orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego i zajęć rewalidacyjno – wychowawczych, wpływające do stosownego zespołu orzekającego, rozpatrywane są według kolejności złożenia w poradni, w terminie nie dłuższym niż 60 dni od dnia złożenia wniosku lub od dnia uzupełnienia wniosku lub przedstawienia dokumentacji uzasadniającej wniosek.
W przypadku orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania lub indywidualnego rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego poradnia wydaje dokument w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia wniosku lub od dnia uzupełnienia wniosku lub przedstawienia dokumentacji uzasadniającej wniosek.
PROCEDURA UBIEGANIA SIĘ O ORZECZENIE LUB OPINIĘ O POTRZEBIE WCZESNEGO WSPOMAGANIA ROZWOJU.
- Wszczęcie procedury:
Procedurę orzeczeniową rozpoczyna złożenie w poradni wniosku o wydanie odpowiednio: opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych oraz orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego lub indywidualnego rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego. Wniosek składają rodzice lub jedno z nich w imieniu obojga.
W przypadku dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym możliwe jest zawnioskowanie o uzyskanie jednocześnie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oraz opinii WWRD – wówczas na wniosku należy zaznaczyć oba rodzaje dokumentów.
Uprawniony do złożenia takiego wniosku jest rodzic/opiekun prawny dziecka lub pełnoletni uczeń.
Druk wniosku do zespołu orzekającego oraz druki zaświadczeń lekarskicj można pobrać ze strony www poradni - zakładka "Druki".
Wypełniony wniosek wraz z dokumentacją uzasadniającą wniosek (np. zaświadczenie lekarskie) można złożyć bezpośrednio w sekretariacie poradni, drogą pocztową, wiadomością elektroniczną na adres e-mail poradni ( poradnia@ppplegionowo.pl) lub poprzez e-PUAP.
- Wymagana dokumentacja
Do wniosku, o którym mowa powyżej, należy dołączyć:
- w przypadku opinii WWRD: aktualną dokumentację medyczną potwierdzającą występowanie u dziecka niepełnosprawności i/lub kopię orzeczenia o niepełnosprawności wydanego przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Wskazane jest także załączenie kopii opinii z diagnoz lub konsultacji specjalistycznych oraz opinii z placówki przedszkolnej – w przypadku braku tego dokumentu zespół orzekający może wystąpić do placówki o wydanie takiej opinii.
- w przypadku orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego: aktualną dokumentację medyczną potwierdzającą występowanie u dziecka niepełnosprawności uprawniającej go do pozyskania orzeczenia; w przypadku niepełnosprawności intelektualnej podstawę rozpoznania stanowi wynik badania psychologicznego, które będzie wykonane w procesie diagnozy w poradni. Wskazane jest także załączenie kopii aktualnej wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia (tzw. WOPFU), pozyskanej z przedszkola/szkoły – jeśli dziecko było już objęte wcześniej kształceniem specjalnym i/lub aktualnej opinii przedszkolnej/szkolnej - w przypadku braku tego dokumentu zespół orzekający może wystąpić do placówki o wydanie takiej opinii.
- w przypadku orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych: wskazane jest załączenie najbardziej aktualnej dokumentacji medycznej dotyczącej stanu zdrowia dziecka oraz opinii specjalistów prowadzących z dzieckiem zajęcia dotyczącej jego funkcjonowania.
- w przypadku orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego lub indywidualnego rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego: zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia. W przypadku uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe konieczne jest zaświadczenie wydane przez lekarza medycyny pracy określające możliwość dalszego kształcenia w zawodzie, w tym warunki realizacji praktycznej nauki zawodu. Wskazane jest załączenie opinii szkolnej/z oddziału przedszkolnego, jeżeli wnioskodawca jest w posiadaniu takiego dokumentu.
- Terminy
O potrzebie uzupełnienia dokumentacji uzasadniającej wniosek, w tym badań diagnostycznych w poradni niezbędnych dla wydania decyzji we wnioskowanej sprawie, lub o terminie posiedzenia zespołu orzekającego w poradni, wnioskodawca zostaje powiadomiony pisemnie.
WAŻNE – jeżeli przed zgłoszeniem do naszej poradni dziecko było pod opieką innej poradni psychologiczno – pedagogicznej, wnioskodawca powinien wystąpić z wnioskiem do tej poradni o przekazanie indywidulnej teczki dziecka. Wniosek taki można złożyć bezpośrednio w tej poradni (co zdecydowanie przyspieszy procedurę) lub za pośrednictwem sekretariatu poradni w Legionowie.
- Czas uzyskania dokumentu
Zgodnie z obowiązującymi przepisami poradnia przekazuje wnioskodawcy orzeczenie/opinię WWRD w terminie 7 dni od dnia posiedzenia zespołu orzekającego – w siedzibie poradni za pokwitowaniem lub na adres wskazany we wniosku (listem poleconym).
- Odwołanie od decyzji zespołu orzekającego
Od orzeczenia wnioskodawca może wnieść odwołanie do kuratora oświaty, za pośrednictwem zespołu, który wydał orzeczenie, w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia.
Jeżeli zespół uzna, że odwołanie zasługuje w całości lub części na uwzględnienie, uchyla zaskarżone orzeczenie i wydaje nowe. Od nowego orzeczenia także służy wnioskodawcy odwołanie. Przewodniczący zespołu jest obowiązany przekazać odwołanie wraz z aktami sprawy kuratorowi oświaty w terminie 14 dni od dnia, w którym otrzymał odwołanie, jeżeli w tym terminie nie wydał nowego orzeczenia.