SIO - rejestracja orzeczeń
Dodany dnia: 2015-03-05 21:02:49
W związku z dużą ilością wątpliwości spowodowanych koniecznością rejestracji orzeczeń w "nowym" Systemie Informacji Oświatowej prezentujemy Państwu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:
- Czyj nr REGON mam wprowadzić podczas rejestracji orzeczenia: poradni, która wydała orzeczenie czy szkoły?
- Podczas rejestrowania orzeczenia należy wpisać nr REGON poradni
- REGON Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Legionowie: 000 837 672.
- Podczas rejestrowania orzeczenia należy wpisać nr REGON poradni
- Podczas rejestracji orzeczenia pojawia się poniższy komunikat błędu: "Orzeczenie o wskazanym numerze nie zostało odnalezione". Co należy zrobić w takim wypadku?
- Proszę się upewnić, że poradnia wydająca orzeczenie wprowadziła je do SIO oraz czy zostało ono poprawnie przetworzone.
- Przy rejestracji orzeczenia mam nieaktywne pole do wpisania nr REGON. Czym to jest spowodowane?
- Zgodnie z ustawą przy orzeczeniach wprowadzonych przed 01.01.2013 nie jest wymagany nr Regon orzeczenia. W takim przypadku okienko będzie wyszarzone.
- Gdzie w aplikacji wykazujemy orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania?
- W SIO nie wykazujemy orzeczenia o nauczaniu indywidualnym, tylko fakt, że uczniowi takie nauczanie jest organizowane. Jeśli jest organizowane, to należy zaznaczyć „tak” w „nauczaniu indywidualnym”. Oczywistym jest, że takie nauczanie jest organizowane dla osób, które mają odpowiednie orzeczenie. Teoretycznie mogą się zdarzyć przypadki, że ktoś ma orzeczenie, a nauczanie nie jest organizowane (choć tak nie powinno być), wtedy nie powinno się nic zaznaczać w „nauczaniu indywidualnym”.
- Mamy ucznia, który ma orzeczenie wydane przez poradnię, ale nie o kształceniu specjalnym, lecz o potrzebie indywidualnego nauczania. Czy takie orzeczenie wpisujemy w kafelek orzeczenia/opinie? Gdzie je wtedy należy zaszeregować? Do orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, kształcenia specjalnego czy wczesnego wspomagania?
- W szkołach i placówkach wprowadzane są dane o orzeczeniu/opinii w związku z organizowaniem wczesnego wspomagania rozwoju, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz kształcenia specjalnego. Aby przekazać informację, że uczeń jest objęty jedną z tych form kształcenia należy przekazać informację o orzeczeniu/opinii, jakie temu uczniowi wydała poradnia psychologiczno-pedagogiczna (są to tylko kategorie orzeczeń wymienione w pytaniu). Nie są gromadzone informacje o wszystkich orzeczeniach, jakie uczeń posiada.
- Co zrobić w przypadku kiedy orzeczenie dziecka zostało źle wprowadzone?
- W przypadku kiedy orzeczenie dziecka zostało błędnie wprowadzone należy usunąć je z powodu błędu, przetworzyć przez panel komunikacji, a następnie zarejestrować poprawne.
Źródło: www.cie.men.gov.pl